top of page

ŚLĄSKIE

tlo dlugie_Obszar roboczy 1 kopia 7 copy 16.png
Portret 22.jpg
5

BIAŁE SKAŁY

DANE TELEADRESOWE

Winnica Białe Skały

ul. Bonerów 33,

42-440 Podzamcze

20°28′E, 55°37′N

+48 694 445 300

kontakt@bialeskaly.pl

REGION

Śląskie

WIELKOŚĆ WINNICY

5 ha

WIELKOŚĆ PRODUKCJI 

35 tys. butelek

SZCZEPY

Solaris, Johanniter, Muscaris, Regent, Seyval Blanc, Chardonnay, Cabernet Cortis

ENOTURYSTYKA

Zapraszamy do Białych Skał, by podziwiać jurajski krajobraz. Usiądź z nami przy wspólnym stole i spróbuj naszego wina.

Zapraszamy do organizacji wine tour. Część naszej winnicy zasadziliśmy w Podzamczu, na najwyższym wzniesieniu Jury, na terenie hotelu Poziom 511. To tutaj organizujemy spotkania poświęcone wybranym światowym regionom winiarskim.

A w ramach powstałego Klubu Wina 511 prowadzimy zamknięte degustacje z sommelierami, kolacje i wykłady.

Zapraszamy na zwiedzanie winnicy, niezobowiązujące pikniki i wine tasting.

Organizujemy wine tour dla gości indywidualnych, ale też większych grup z możliwością noclegu w hotelu przy Winnicy, ze skalnym SPA i regionalną kuchnią.

WŁAŚCICIELE

Andrzej Wuczyński

O SOBIE

Winnica Białe Skały została założona w 2019 roku przez Andrzeja Wuczyńskiego na własnych gruntach położonych w obrębie miasta Zawiercie, przy ulicy Skarżyckiej z jej najpiękniejszą częścią zlokalizowaną w Podzamczu przy Hotelu Poziom 511, na wysokości prawie 500 metrów n.p.m.

Winnica o powierzchni prawie 5 ha rośnie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w Parku Krajobrazowym, w równych odległościach od Krakowa i Częstochowy.

Winnica ma wyjątkowo korzystne usytuowanie na południowym i południowo-zachodnim, łagodnym stoku na wysokości średnio 400 metrów n.p.m.

Znajduje się tu dobra gleba dla założonej uprawy winorośli - wapienna, gliniasto-piaszczysta z dodatkiem iłu. Podobne, wapienne gleby występują w Burgundii i pozwalają na uprawę najlepszych owoców.

Teren winnicy jest nie tylko dobrze naświetlony, ale również dobrze przewietrzany, posiada łagodny klimat, a spadki temperatur w zimie nie sięgają poniżej -25 st.C.

 

W winnicy posadzono osiem szczepów, dwie vinifery tj. Chardonnay i Pinot Noir oraz sześć białych i czerwonych odmian hybrydowych, które wyjątkowo dobrze sprawdziły się w różnych polskich lokalizacjach.

Po dwóch latach od posadzenia, w 2021 roku, zebrano pierwsze owoce, które pozwoliły wycisnąć sok z właściwą ilością cukru i przeprowadzono fermentację oraz wyprodukowano pierwsze wina.

 

Potwierdzeniem jakości wytwarzanych przez nas win, jest otrzymanie przez Pinot Noir z rocznika 2021 prestiżowej nagrody - Złoty Korek 2023 oraz w roku 2023 otrzymanie srebrnego medalu przez Charddonay w I Konkursie Win z Historycznego Śląska organizowanym przez Fundację Tłocznia z Zielonej Góry oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

bottom of page